Tudjuk, mit töltöttél le a nyáron

A ScanEye a BitTorrent-forgalmat próbálja monitorozni, és adatbázist épít az IP-címek letöltéseiből. Bárki megnézheti, az övéről mit tud.

A BitTorrent-protokoll működéséből fakad, hogy ismert a hálózatra csatlakozó számítógépek IP-címe, hiszen a rendszernek tudnia kell, honnan hova küldje az adatcsomagokat. A felhasználó torrentes tevékenységét ezért alapértelmezés szerint bárki követheti, hacsak a user nem rejtőzik el egy proxy vagy seedbox mögé, vagy használ más anonimizáló technikákat. Ez ugyan közismert tény, mégis tudott meglepetést okozni az a weboldal, a YouHaveDownloaded.com, amely a látogatóinak megmutatta, hogy az IP-címéről milyen letöltési adatokat tudtak összegyűjteni. A tavaly indult szájt több mint 51 millió címet és több mint 100 ezer torrentet tartott nyilván, ám jelenleg karbantartás miatt nem elérhető.

A TorrentFreak azonban egy hasonló és még aktív szolgáltatásról számolt be tegnap. A ScanEye-t egy lengyel cég fejleszti azzal a céllal, hogy adatokat szolgáltasson az ügyfeleinek, jellemzően jogtulajdonosoknak, internetszolgáltatóknak vagy intézményeknek. A rendszer tavaly novemberben indult, és eddig 430 ezer torrentről gyűjtött adatokat – ez a szám naponta mintegy ezerrel nő. Ez többszöröse a YouHaveDownloaded által figyelt mennyiségnek, de természetesen a cél is más: míg ez utóbbi csak tájékoztatni akart, a ScanEye üzletet épít a monitorozásra.

A lengyel cég képviselője a TorrentFreaknek elmondta: a szolgáltatás három országból, Lengyelországból, Svédországból és Romániából dinamikus IP-címekről bejelentkező klienseknek álcázza magát, és így gyűjt adatokat. Azt, hogy az ő aktuális címéről mi található az adatbázisban, bárki megnézheti ezen az oldalon. Mivel azonban a rendszer IP-címekhez kapcsolja a torrentes aktivitást, azok, akik dinamikus IP-ről interneteznek, nem feltétlenül a saját bűnlajstromukat fogják olvasni.

A cég ügyfelei természetesen ennél több információt kapnak. „A jogtulajdonosok láthatják egy adott ország IP-címeit, és konkrét megosztott tartalomra is kereshetnek. Például a BMW ellenőrizheti, hogy ki töltötte le a navigációs szoftverüket, de azt már nem, hogy az adott IP milyen egyéb tartalmakat töltött le. Egy hálózatüzemeltető, mondjuk egy egyetem, pedig megnézheti, hogy a hálózatáról milyen tartalmakat osztottak meg” – mondták el a szakblognak.

Írta: Barna József | 2012-08-14 08:14 | Forrás: TorrentFreak
http://itcafe.hu/hir/bittorent_p2p_monitor_scaneye_fajlcsere.html