Új technológia a filmkalózok ellen

syriana képe

A Filmdroid birtokába került információk szerint az egyik magyar forgalmazó, a Parlux Entertainment azt tervezi, hogy az összes szinkronos filmjét az úgynevezett "csobogás" technológiával levédve küldi a mozikba. A forgalmazó jelenleg is egyeztet a mozikkal, illetve folyamatban van a jogi háttér biztosítása. A Torrente negyedik része az első alkotás, amelyet ezzel a technikával védenek le.

Jelenleg a csobogásról az interneten kevés információ található. A rendőrség kapacitás hiányában nem tudja vagy nem is akarja használni az új technológiát, ám a titkosszolgálatok számára nem ismeretlen ez a dolog. Az új technológia segítségével könnyedén meg lehet mondani, hogy melyik moziban és mely előadáson vették fel a szinkronos filmet, sőt azt meg lehet határozni, hogy melyik széken ülő néző rögzítették a kalózfelvételt. Habár a felvételt ezzel sem tudják megakadályozni, de segítségével könnyedén fel lehet kutatni a filmkalózt. Más részről a csobogás tönkreteszi a kalózfelvételt.

A megoldás lényege az úgynevezett „fehér zaj” továbbfejlesztésében rejlik. A csobogáshoz (innen is a rendszer neve) vagy vízmorajláshoz hasonló zajhullám akár több ezer hangforrás összeadódásából keletkezik, hasonlót kelt a morajló tömeg vagy a vízesés is. A fehér zaj könnyedén alkalmazható lehallgatások, hallgatózások kiküszöbölésére, ugyanis a fehér zaj megszólalásakor az emberi agy összezavarodik, nem képes az érzékelt hanghullámokat kiszűrni és azok között vagy mögött bármilyen egyéb jelforrásra koncentrálni. Az agy ilyenkor csak annyit érzékel, hogy számos dolog van, amit hallania kell, de hogy pontosan mit is, azt már nem képes kiszűrni.

A csobogás annyiban lép túl ezen a megoldáson, hogy a telefonbeszélgetésből felvett, nagyon rövid időtartamokra vágott beszédfoszlányokat keveri össze és ebből alkot egy emberi füllel dekódolhatatlan elegyet. A külső hallgató csak annyit észlel, hogy valaki beszél, de ennél többet már nem képes megállapítani a szövegből.

2012.04.24. 13:47 koimbra

http://filmdroid.blog.hu/2012/04/24/breaking_uj_technologia_a_filmkalozo...