Tíz éve indult a Skype

2003 augusztusában indult el világhódító útjára a Skype, amely mindenki számára elérhetővé tette az ingyenes beszélgetést az interneten keresztül. A szolgáltatás használatához szükséges kliensprogram nyilvános bétaváltozatát 2003. augusztus 29-én adta ki a cég.

A Skype története még a 2000-es évek elején kezdődött, ekkor született a Kazaa fájlcserélő, amely a Napster bezáratása után a legnépszerűbb fájlmegosztó hálózattá vált. A Kazaa peer-to-peer elven működött, vagyis a fájlok cserélgetéséhez egyáltalán nem volt szükség központi szerverre, ráadásul minél többen csatlakoztak a hálózathoz, az annál stabilabb és gyorsabb volt. A Kazaa népszerűségét mi sem jelzi jobban annál, hogy a kliensprogramja 2003 tavaszán minden idők legnagyobb példányszámban letöltött szoftverévé vált, megelőzve az ICQ chatprogramot.

A 2001-ben indult Kazaa az észt BlueMoon Interactive munkája, a dán Janus Friis és a svéd Niklas Zennström azonban meglátta benne a nagy üzleti lehetőséget, ezért megvásárolták az eredeti fejlesztőktől, majd kicsit kipofozták, befuttatták, majd a sikerei csúcsán eladták a Sharman Networks nevű vállalatnak, amely a lemezkiadók jogi nyomása alatt végül hosszas pereskedés után megszüntette azt.

Peer-to-peer alapokon telefonálni?

Zennström és Friis a Kazaa peer-to-peer technológiáját arra használta fel, hogy warez és pornó helyett egy hanghívásokat továbbító hálózatot fejlesszenek, ebből jött létre a Skype. Az internetes telefonálást lehetővé tevő program ugyanazon elven működött mint a fájlcserélő, a felhasználók közötti kommunikáció központi szerverek nélkül, csak a klienseket érintve jött létre. A rendszer előnye: minél többen használták, annál gyorsabb és megbízhatóbb volt, ráadásul a Skype-nak sem okozott fejfájást (és horribilis költségeket) a szolgáltatás sávszélességigénye. És mivel a Skype-ot mindenki ingyen letölthette és használta, a felhasználók száma robbanásszerűen emelkedni kezdett. A 2000-es évek elején a telefontársaságok még sokkal magasabb percdíjakat kínáltak mint ma, főleg a távolsági és nemzetközi beszélgetések esetén, így az egymástól távol élő rokonok, barátok számára kapóra jött a Skype, amelyen keresztül ingyen beszélgethettek egymással.

A program és a szolgáltatás népszerűsége töretlenül emelkedett és hamarosan megjelent a kínálatban a SkypeOut, amely vezetékes és mobil számok alacsony percdíjú hívását tette lehetővé a Skype hálózatából. A hívások ilyenkor a peer-to-peer hálózaton utaztak a célországba, majd ott léptek ki a telefonvonalra, így a hívó lényegében egy helyi hívás áráért folytathatott nemzetközi beszélgetést. Később pedig kiegészült a kínálat a SkypeInnel, amelyen keresztül vezetékes vagy mobil számról lehetett felhívni egy Skype-felhasználót. A piacon megjelentek a Skype-pal kompatibilis otthoni telefonkészülékek is, amelyek a számítógéptől távol, egy vezetékes telefon kényelmét nyújtva biztosították a netes ingyen hívások lehetőségét.

VoIP, mint ellenfél

A Skype alapjaiban változtatta meg a távközlési piacot és egy új technológia segítségével teljesen megváltoztatta a felhasználói szokásokat, valamint alacsonyabb díjak bevezetésére kényszerítette a telefonszolgáltatókat. A szolgáltatók lépései ellenére a Skype-hívások aránya a nemzetközi telefonforgalomból folyamatosan növekedett, 2012-ben a nemzetközi hívások több mint harmadát a Skype-on keresztül bonyolították a TeleGeography adatai szerint. A telefonszolgáltatók és a Skype ellenséges viszonyulása ma sem csendesedett, számos országban (például Svédországban) külön tarifát számolnak fel a szolgáltatók, ha okostelefonról akarja valaki használni a rendszert.

www.hwsw.hu/hirek/50861/skype-evfordulo-microsoft-e-bay.html#kommentek