Hihetetlen siker a 8000 forintos PC

Atlantisz képe

Az első szállítmány egy óra alatt elkelt, aki később rendelt, várhatóan csak április közepén kapja meg a gépet.

Február 29-én kezdte meg saját fejlesztésű linuxos miniszámítógépének forgalmazását az angol Raspberry Pi Alapítvány. A bankkártya méretű, linuxos komputer iránti kereslet minden várakozást felülmúlt: az első órában másodpercenként 700 megrendelés futott be a forgalmazással megbízott két disztribútorhoz, ami átmenetileg térdre is kényszerítette az online rendeléseket kiszolgáló szervereket.

Az eredetileg gyerekeknek és oktatási célra szánt, de számos egyéb területen felhasználható Raspberry Piból egyelőre a drágább, 35 dolláros konfiguráció érhető el, a 25 dolláros modell gyártását akkoriban kezdték csak meg. Az egyik forgalmazó, a Premier Farnell vezetője a The Guardian-nak azt mondta: a rendelkezésre álló készlet mintegy hússzorosára volt igény. Az első szállítmány nagyjából tízezer darabból állt, ez az előrendelés megnyitását követő első órában elkelt.

A projekt egyik ötletgazdája, Eben Upton szerint azok, akik a leggyorsabbak voltak, napokon belül megkapják a gépet, a többiek viszont – akik kicsúsztak az első órából – várhatóan csak április közepén, amikor befut az újabb adag. A készülék iránt egyébként nemcsak végfelhasználók érdeklődtek: egy közel-keleti ország például nagy tételben vásárolna a diákjai számára az olcsó számítógépből.

Amint arról korábban beszámoltunk, a Raspberry Pi nem teljes PC, hanem a személyi számítógépek egyik őspéldányának tartott Apple I-hez hasonlóan csupán egy, a legfontosabb chipeket és csatlakozókat tartalmazó alaplap. Olyannyira, hogy az első széria csupaszon, ház nélkül lesz megvásárolható, házat csak később terveznek árulni hozzá. Ahhoz, hogy a kurrens árfolyamon nagyjából 6000 és 8000 forintba kerülő lapokat használni lehessen, kell még legalább egy billentyűzet és egy SD memóriakártya, hiszen beépített merevlemez híján ez utóbbi tölti be a háttértár szerepét.

Monitorra nincs feltétlenül szükség, mert a Broadcom által gyártott ARM-rendszerchipre épülő gépet akár analóg televízióhoz is lehet csatlakoztatni. A különbség a két, A és B modellnek nevezett kiépítés között az, hogy az olcsóbb csak egy USB-portot tartalmaz, míg a drágább modellen két USB és vezetékes hálózati vezérlő is található. Bár az eredeti tervek szerint a memória mérete is eltért volna, végül mindkét kiszerelés 256 MB RAM-ot kap. Az alapítvány szerint a hardver teljesítménye otthoni célra kielégítő, még Blu-ray filmeket is le tud játszani. A diszkontárú PC-hez egyelőre három Linuxot ajánlanak, a Debiant, a Fedorát és az ArchLinuxot, ez utóbbi most került fel az alapítvány weboldalára.

Olvasóink közül is többen rendeltek a gépből a forgalmazás megkezdésének napján: ők azt tapasztalták, a 35 dolláros modell hazai ára a szállítás költségével és az áfával együtt 12 ezer forintra kúszik fel.

Írta: Barna József | 2012-03-06 12:16 | Forrás: IT café

http://itcafe.hu/hir/raspberry_pi_8000_forintos_pc_arm_arch_linux.html