Chipek követik az egyetemistákat, hogy vajon órán vannak-e

Atlantisz képe

A modern helyzetmeghatározó technológiák csábításának nehéz ellenállni, egyre inkább terjed a személykövető rendszerek alkalmazása.
Hirdetés

Az IT café oldalain már többször beszámoltunk arról, hogy iskolák, intézmények és vállalatok egyre gyakrabban és szívesebben alkalmazzák a modern technológiát diákjaik, illetve alkalmazottaik követésére. Ebbe a trendbe illeszkedik a ma kapott közlemény is, mely Zebra Technologiestől érkezett, akik egy mintaprojekt bemutatása kapcsán arra hívják fel a figyelmet, hogy helyzetmeghatározó megoldásuk jelentős költségmegtakarítást eredményezhet oktatási intézményekben.

A helyzetmeghatározó technológiákat már jó ideje alkalmazzák mind a magán, mind a közszférában, ám alig akad olyan eset, hogy a szigorúan racionális elveket követő megoldások ne okoztak volna adatvédelmi vagy személyiségi jogi problémákat. Ez érthető, hiszen egy személyhez kapcsolódó megfigyelési eljárásról van szó, és ezek egyre tökéletesedő változatai épp annyira hasznosak a cégek vagy intézmények szemszögéből, mint amennyire aggályosak a munkavállalók vagy a diákok szemüvegén át nézve.

Diákok ellenőrizve és követve

Egyértelműen így van ez a Zebra megoldása esetében is, akik a közép-angliai West Cheshire College szakközép- és főiskola példáján mutatják be, hogy milyen technológiát kínálnak. A cég közleménye szerint a Zebra helymeghatározó technológiája lehetővé teszi, hogy a főiskola pontosan kövesse, kiértékelje és kezelje a diákok mozgását az oktatási létesítményben és közterületein. Az azonnali, valós idejű, összesített kihasználtsági adatok alapján a főiskola vezetése pontosan látja, hányan vannak jelen az órákon. A cég előnyként emeli ki azt is, hogy a diákok mozgási rendszerének felmérése lehetővé teszi a rendelkezésre álló források, valamint az oktatói és kiszolgálói munka optimalizálását a különböző területeken.

Angliában a rendszer 20 ezer diákot, valamint a tanárokat képes a West Cheshire College két részlegén nyomon követni, helyüket 95 százalékos biztonsággal, 3 méteres pontossággal tudja meghatározni. A Zebra szerint az új technológia javítja a működési hatékonyságot, így növeli a tantermek kihasználtságát, és pontosítja az épületek karbantartási igényeit. További indokok: a pontos beiratkozási és óralátogatási adatok az állami támogatás elnyerését is elősegítik, hiszen láthatóvá teszik a főiskolai források felhasználásának hatékonyságát és bevételi lehetőségeket is teremtenek. És még: a rendszernek köszönhetően felére csökkent az elsősegélynyújtásban képzett munkatársak helyének meghatározásához szükséges idő, és már a rendszer beüzemelésének kezdetén 4%-kal lehetett csökkenteni a HR-költségeket.

Mindezt hogyan lehet megoldani?

Beiratkozáskor egy helymeghatározóval és két vonalkóddal ellátott azonosító kártyát kapnak kézhez a diákok. A pontos helymeghatározás a főiskola számára lehetővé teszi, hogy a diákok helyzetét a nyitott tanulói zónában is azonosítsa, ahol az adott időben így egyszerre akár 2 vagy 3 különböző órát is tarthatnak. A közeljövőben a rendszert további rendszerekhez, így a fűtés- és hűtésrendszerhez, valamint a világításhoz is hozzá kívánják kapcsolni a hatékonyság növelése és a működési költségek csökkentése érdekében.

A magyar képviselő nyilatkozata egyszerre utal a végtelenül racionális szemléletre, másrészt azokra a területekre, ahol jogilag szintén problematikus az ilyen rendszerek használata: „A helymeghatározáson alapuló költségcsökkentés és a folyamatok optimalizálása számos területen már teljesen bevett” – mondja Halász Árpád, a Zebra Technologies regionális értékesítési vezetője. „A gyártás és a logisztika területén már jó néhány rendszert telepítettünk, ezek nélkül a korszerű elektronikai gyártás- vagy a hatékony raktármenedzsment elképzelhetetlen. Új területként jelenleg elsősorban az egészségügyre, valamint a szállodaiparra és vendéglátásra koncentrálunk, ahol kutatásaink szerint óriási szükség lenne az automatikus helymeghatározásra, és ahol ezek alkalmazása komoly megtakarítást jelenthetne a kórházaknak, illetve a szállodáknak.”

Ember, nem gép

Nehéz lenne tagadni, hogy ezek a helyzetmeghatározási megoldások valóban hasznosak lehetnek egy cég vagy egy vállalkozás számára, időnként, például vészhelyzetekben, elképesztő segítséget nyújthatnak. Ám Halász Árpád nyilatkozta is rámutat arra a – talán meggondolatlan, talán cinikus – hozzáállásra, amikor a rendszerszemléletből kiindulva az embereket (diákokat, munkásokat, alkalmazottakat) ugyanazon a szinten kezelik, mint a gépeket, eljárásokat, technológiákat. Itt nyilvánvaló problémákba ütközünk – emlékezzünk csak azokra a botrányokra, amelyek már Magyarországon sem ritkák: a cég kamerával figyeli, ki mikor megy vécére, a számítógép monitorára telepített kamerák nézik, hogy elkalandozik-e a dolgozó tekintete stb.

Mindenesetre ezek az azonosító és követő eszközök egyelőre – jó esetben anonimizáltan használt – chipkártyák, amiket ugye… A következő lépcsőre, a személyről eltávolíthatatlan azonosítók alkalmazására remélhetőleg soha nem kerül sor (hangszóró a diák fülében, ami megszólal, ha nem órán van, hanem a büfében trécsel stb.). Ez egy olyan kihívás, amire minden érintett bevonásával kell reagálni, és egy olyan szabályozási és alkalmazási környezetet kell kialakítani, ami a lehetséges módon figyelembe veszi a személyi szabadságjogokat, ugyanakkor biztosítja az elérhető előnyöket. Hiszen hiába berzenkedünk ellene, egy iskolai kiránduláson egy chip óriási segítség lehet, ha egy kisgyerek elkóborol – bár erre akadnak chipmentes megoldások is.

Írta: Dajkó Pál | 2012-04-11 12:57 | Forrás: IT café

http://itcafe.hu/hir/helyzetmeghatarozas_zebra_iskola.html