Amerikában a legális tartalmakat is cenzúrázzák az isoHunton

Devil képe

Az MPAA által készített szűrő miatt rengeteg legális tartalom is elérhetetlenné vált.
Az isoHunt története a kiadókkal és a bíróságokkal már igen régóta tart - a torrentoldalt eddig nem sikerült bezárni, az üzemeltetők szerint pedig a jogvédők a szabad internetet fenyegetik. A történetben a technológiát védő fájlmegosztók és torrentoldalak mellett harcol a Google is.

Az Amerikai Egyesült Államokban most egy bírósági döntés nyomán az MPAA szövetsége egy szűrőlistát készíthetett, az isoHuntot pedig arra kötelezték, hogy a szűrők alapján blokkolja a megadott tartalmakat Amerikában. Az ítélet azonban visszafelé is elsült, ugyanis a lista olyan általános szavakat és kifejezéseket is tömegével tartalmaz, hogy legális művek tömkelegét is elérhetetlenné tette; korlátozva ezzel azokat a művészeket, akik saját munkájukat ingyenesen szeretnék megosztani.
Az isoHunt ügyvezetője, Gary Fung, a kínai cenzúrához hasonlította az esetet. Brian Taylor, az En Queue Film nevű cég filmkészítője, akinek a munkája is áldozatául esett a hollywoodi cenzúrának, így nyilatkozott:
"Megosztottam a filmemet az isoHunton, és hamar elindultak a letöltések Amerikából és Európából is, ettől pedig nagyon boldog lettem.
Néhányunk nem lopja a filmeket a torrentoldalakról, vannak akik legális tartalmakat kínálnak az embereknek. Az én munkámat elérhetetlenné tették Amerikában, ami rontja az esélyeimet, hogy felfedezzenek, hogy pénzt keressek, és, hogy tovább dolgozzak."

Az isoHunt szerint a túlzottan agresszív szűrőlista korlátozza a szólásszabadságot, azonban a helyzet nem csak őket érinti, hanem a Google szempontjából is precedensértékű lehet - a keresőóriás vélhetően folyamatosan nyomon követi a történéséket, hiszen Amerikában már szembeszállt az MPAA-vel.

Szerző: Harangi László 2012. április 09.

http://pcworld.hu/amerikaban-a-legalis-tartalmakat-is-cenzurazzak-az-iso...