Veszprémi kollégiumi "razzia" - beszámoló

Dark Angel képe

Veszprémi kollégiumi "razzia"

 

A hét kamusztorija, parancsoljatok, itt van egy belső leírás a történtekről, köszönjük  crsmxx!

 

2010. szeptember 9 egy átlagos napnak indult a Pannon Egyetemen. Órák után szinte mindenki, informatikusok, bölcsészek, vígan üldögéltek a számítógép előtt a két nagy veszprémi kollégiumban. Délután 4-5 körül egyszer csak egy arc jön be a szobánkba, aki közli, hogy a Magisterben kinn a szoftverrendőrség, a hallgatók gépeit nézik át, pakoljunk, és vigyük el a cuccainkat, amilyen gyorsan csak tudjuk. Mi kissé értetlenkedtünk, hiszen a BSA általában nagyobb vállalatoknál szokott ellenőrizni, és a hallgatók többségének aligha vannak vállalati szoftverek a gépén. A legtöbbekben ez azonban fel sem merült. Miután minden szoba értesült, csaknem a teljes szint kiürült, majdnem mindenki pakolt, és szinte rögtön elsietett a koliból, siettek a barátokhoz, ismerősökhöz a laptopokkal, ritkán merevlemezekkel. Volt aki gyalog, volt aki kocsival. Talán 2-3 szobában infósoknál maradtak számítógépek, meg ahol épp nem volt ott a lakó. Közben én is mentem a dolgomra, akkor pedig már megkérdeztem ott, hogy mi a helyzet. Nem lepett meg, rögtön mondták, hogy az egész csak átverés volt. Be is telefonáltam a koliba pár ismerősnek, hogy nincs mitől tartani. Természetesen senki se volt, aki felvegye a telefonokat. Ez volt este 7 fele. Fél 10-kor indultam haza, ekkor már a légkésőbbi hazaérkező is elkezdte menekíteni a gépét. Mondtam neki, hogy csak átverés és ne vigye sehova, de ő telefonon kapta az infót haverjától, így inkább viszi. Néhányan ekkor már visszahozták a gépeiket, de a koli lakóinak jó része gép nélkül maradt. Este meglehetősen sokan voltak a folyosókon, pókereztek, társasjátékoztak, sok szobában tv-t néztek, vagy beszélgettek, szóval azt hiszem az ötlet kitalálói elérték a céljukat, kicsit összehozták a társaságot.

Az igazi meglepetés akkor ért, amikor asva.info-n megláttam a hírt, hogy razzia van a veszprémi kolikban. Bár a hozzászólók egy része egyértelműen megírta, hogy a hír kacsa, a szerkesztők ezt nem vették komolyan, sőt, néhány hozzászóló még le is oltotta a „kételkedőket”, vagyis azokat, akik a kolik lakójaként első kézből megírták, hogy nem igaz a lehozott hír.

Ezek a dolgok érdekes megállapításokhoz vezetnek. Egyrészt, hogy még az egyetemista hallgatók 80-90%-a is talán túlzottan hiszékeny, és könnyen befolyásolható. Másrészt nincsenek tisztában az alapvető jogi dolgokkal (mi legális, mi nem, mit csinál a BSA, mi az a szoftverrendőrség, stb.). Azzal viszont igen, hogy a letöltött anyagok nem minden esetben legálisak. Az már csak a szervezők felelőssége, hogy ha ezután egy valódi ellenőrzés lesz, vajon ki veszi komolyan. Az internetes média egy része ugyanis felfigyelt az esetre, azt pedig mindenki olvashatja, akár a jogvédők is.

 

Tények, adalékok:

- Volt olyan hír, miszerint azért mentek ki rendőrök, mert valaki torrentezett. A valóságban a veszprémi kollégiumokban talán egyedülállóan az országban egy fejlettnek mondható p2p szűrő dolgozik, ami már a kapcsolatokat sem engedélyezi a torrent kliensnek. Ezen kívül portok többsége zárva van, ami nem az egy proxy-n megy át, és még az adatforgalmat is ellenőrzik, kiugró értéknél tilthatják a fizikai címet. Mint mindegyik, ez a rendszer is kijátszható, de nem átlag felhasználó számára, és nem akárhogyan. Aki viszont ismeri a rendszer kijátszásának módját az valószínűleg nem pont tegnap állt neki tölteni.

A Magister előtt nem volt rendőrautó. Van, aki úgy tudta, hogy hamarosan kiérkeznek a rendőrök, más úgy, hogy már a Központiban vannak a rendőrök, és utána mennek hozzájuk.

- Néhány netes infó szerint kolisok ezrei állnak a Magister előtt laptopokkal. Én akkor nem voltam a PPP előtt, így nem tudom, hogy tényleg kinn álltak-e néhányan. Jó eséllyel igen. A több ezres létszám viszont már csak azért sem helytálló, mert a koli 700 fős, és sokan már csütörtök délután hazamennek, egy másik komoly létszám pedig még órán van ilyenkor.

- A 2 nagy koliban együtt több, mint 1000 hallgató lakik, már csak a mennyiség is napokba telt volna ellenőrizni a gépeket, a gépek elszállításhoz is legalább egy kamion kellett volna.

- A rendőrök nem szoktak csak úgy foglalgatni több száz gépet, mint ahogy a korábbi razziák híreiből is kiderül, mindig célzottan mennek, és jól szervezve. Hír pedig már csak a lefoglalás után szokott jönni.

- Az egyetemen minden évben előfordul ellenőrzés, de mindig előre bejelentetten, és nem az „átlag hallgató” gépét mennek megnézni.