Teljes élet 15 hüvelyk alatt - subnoteszek a ringben

Megvizsgáltuk a piacon ma jelenlevő legjobb subnotebook ajánlatokat, melyek érdekesek lehetnek a tomboló ultrabook láz közepette.

2012 egyik, ha nem a legnagyobb durranása a konzumer IT piacon az ultrabookok lehetnek, melyek az Intel kezdeményezéséből fakadóan jöttek és jönnek létre. Sokan azonban elmennek azon tény mellett, hogy többé-kevésbé a kategória egyik elődjeként is felfogható rés még a mai napig jelen van, sőt, a legnépszerűbb csoporttá nőtte ki magát. Nem másról van szó, mint a 12-14” közötti subnotebookokról, melyek kis méretűek, könnyűek, ám mégis relatív jó teljesítménnyel kápráztatnak el minket. Lehet, hogy annyira nem csillognak-villognak, mint a szemkápráztatóan vékony ultrabookok, viszont pénztárcánkkal sokkal közelebbi barátságot tudnak kialakítani, mivel sokszor fele annyiba sem kerülnek, mint egy pengeéles ultrabook. Lássuk, milyen utat járt be a subnotebook az elmúlt években.Nem mai találmány ez a kategória, mivel már a 90-es évek első felében is találkozhattunk ilyen méretű és adottságú gépekkel, ám akkoriban nem neveztük őket így - legalábbis nem széles körben, mivel az átlagos notebookok pont ilyen méretűek voltak. Aztán ahogy teltek-múltak az évek, a 15-17” közötti gépek kerültek a középpontba, maguk mögött hagyva a sub-érát. Innentől kezdve külön emlegettük az ebbe a csapatba tartozó gépeket, melyeknek további mutációi születtek később. Elég csak ha a nem is olyan régen robbant netbook bombára gondolunk, mely az Asus EEE PC szériájával indult meg. A kisméretű, 11” környéki gépek hamar elterjedtek méretüknek, rendelkezésre állási idejüknek, valamint alacsony áruknak köszönhetően.

Egy ideig domináltak is a teljes hordozható PC piacon, ám ennek a korszaknak nagyjából leáldozott, így a kisméretű gépek trónját elfoglalhatták a subnotebookok. Most ott tartunk, hogy az ultrabookoktól várja mindenki a netbookokhoz hasonló jellegű fellendülést. Viszont, ahogy azt már említettünk, egyelőre nem rendelkeznek olyan árral, hogy bárki is megengedhesse őket magának.

Éppen ezért még bőven van létjogosultsága ezen gépeknek is, melyek közül hatot válogattunk össze, az olcsóbb modellektől kezdve a jobban felszereltekig. Annyira vegyes a paletta, hogy olyan gépek is belefértek, amikben nincs optikai meghajtó, vagy éppen olyanok, amelyek még ujjlenyomat olvasót is kaptak. Egészen sok lehetőségünk van, ha a kategóriából szeretnénk válogatni, így most ebben nyújtanánk segítséget.

Egy új értékelési módszert is bevezetünk, melyről bővebben az utolsó oldalon fogunk értekezni. A célunk az volt, hogy ha bemegyünk az üzletbe és látunk egy gépet, akkor mi magunk is fel tudjunk állítani egy sorrendet azon szolgáltatások alapján, amit az egyes masinák nyújtanak. Habár értelemszerűen nem tudjuk az egész subnotebook piacot egy tesztben felvázolni, a legnépszerűbb darabok közül válogatunk, melyek nagy eséllyel szembejönnek laptopvásárlási körutunk alkalmával.

Acer 4755G

Az Acer konfiguráció piros változata jutott el hozzánk, emellett elérhető feketében is. A „piros” besorolás itt kissé egyszerűsítő, valójában egy igényes, visszafogott bordóhoz közeli árnyalatot sikerült felületén egy szintén még ízléses mértékű fényességgel párosítani. A készüléket kinyitva feltűnő a masszív, ujjlenyomatra nem érzékeny belső lap - a stabil kialakítás egyébként az egész felépítményre jellemző. Több mint két kilogrammos tömegével és a 14 hüvelykes, erősen tükröződő képernyő viszonylag vastag keretével a kategória nehézsúlyú indulója.

A megszokott HDMI és VGA mellett egy Display Port került a gépház bal oldalára, no és persze két USB. A szemközti élen van a multi kártyaolvasó, jobb oldalt pedig a DVD író, az USB 3.0 és a fejhallgató illetve mikrofon aljzatok. Az érintőpad nélkülöz minden külső díszt, de több ponton érinthető. A szigetes billentyűzet jól kezelhető, magas az Enter. Mivel a billentyűzet alacsonyabban helyezkedik el, a tapipad sávja csuklótámaszként is funkcionál, ami kényelmes gépelést tesz lehetővé.

Viszont a hosszú Ű és az Enter, valamint a Shift és az Í között elhanyagolható a köz, és persze itt is összenyomták a kurzor blokkot. A Core i5 ezúttal nem a legerősebb változatával képviseli magát, de a GeForce GT 540M-mel együtt a mezőny egyik leginkább játékképes párosát alkotják, amihez jól jön a 4 GB RAM is. Az Nvidia OPTIMUS révén az erő nem megy az akkumulátor üzemidő rovására, ami a gyakorlatban 3,5-4 óra körül alakul irodai használat mellett. Átlag feletti a merevlemez kapacitás is. Összességében egy extrák tekintetében enyhén puritán, de megjelenésében méltóságteljes és árkategóriájában elég erős, alapszinten játékra is befogható választás az Acer 4655G, kiváló ár-teljesítmény aránnyal.

Előny: jó teljesítmény, OPTIMUS, kényelmes klaviatúra
Hátrány: nehéz, nincs Bluetooth

Forgalmazó: Acer Magyarország
Ár: 199 000 Ft

Dell Inspiron 14Z

Kicsit meghökkentő volt a kicsomagolás utáni látvány. Nem is maga a bordó szín volt az, ami miatt furcsán néztünk, hanem sokkal inkább a különc dizájn. A zsanérok ugyanis nem a notebook hátsó szélén tartják a kijelzőt, ahogy nagyjából minden noteszgépnél láthatjuk, hanem kb. két centiméterrel beljebb. Ez annyit jelent, hogy hátul tátong egy rés, ami megtöri a látványt. Alul az akkumulátor is jócskán kitüremkedik, s így ezekből fakadóan a gép látványa kissé szürreális. A felületek fémhatásúak, de könnyedén benyomhatóak, ami meglehetősen olcsó hatást kelt.

A billentyűzet e gép esetében is szigetes elrendezésű, viszont picit hullámos és nem igazán masszív. A kijelző fényes, ami sajnos-nem sajnos, de a gépek 90 százalékán így van manapság. Ez kétségtelenül dizájnos megoldás, de a tükröződés miatt sokszor használhatatlan. Összességében elmondhatjuk, hogy az anyagminőség elég gyenge a Dell esetében, amin sajnos nem vagyunk meglepődve, mivel az alsó, illetve középkategóriában, vagyis a 250 000 forint alatti gépeikre az utóbbi időkben ez a jellemző.

A hardveres kiépítésre viszont nem lehet panasz, hiszen egy i5-ös processzor duruzsol a gépben, és még ennek ellenére sem éreztünk komolyabb melegedést terhelés közben sem. Mindez főleg az erősebb ventilátornak köszönhető, ami oldalra pumpálja a levegőt, illetve a műanyag felületeknek, amelyek nem vezetik elég jól a hőt ahhoz, hogy a billentyűzet felhevüljön. Extra programok tekintetében a Dell odatette magát, aminek a hozzáértőbb felhasználói réteg nem feltétlenül örül, de szerencsére ezek könnyen eltávolíthatóak. Nem kérdés, hogy egy nőies gépről van szó, még akkor is, ha más színben vásároljuk meg, így csak azoknak ajánljuk, akik az extravagáns megjelenést preferálják.

Előny: jó hardver, fiatalos megjelenés, 3 év garancia
Hátrány: gyenge kivitelezés és anyagminőség

Ár: 220 000 Ft
Forgalmazó: DELL Magyarország

Szerző: Egri Imre - Váraljai Krisztián 2012. március 14.

http://nonstopmobil.hu/teljes-elet-15-huvelyk-alatt-subnoteszek-a-ringbe...